Giełda klasyków: Ferrari 275 GTB/4 ex-Romana Polańskiego

Ferrari 275 GTB/4 to prawdziwy popis stylistów i inżynierów, lecz wystawiony do sprzedaży egzemplarz z nadwoziem nr 09729GT, jest absolutnie wyjątkowy. To samochód zamówiony przez Romana Polańskiego, z którym wiążą się wspomnienia zarówno te najlepsze, jak i najgorsze.

Ferrari 275 GTB/4

Ferrari 275 GTB/4 (Kidston SA)

Piękne nadwozie Ferrari 275 GTB zostało zaprojektowane przez Pininfarinę i zbudowane przez Scaglietti. Było drapieżne i eleganckie zarazem. Wyróżniało się długą maską — ta cecha, podobnie jak wiele innych, wynikała z przyjętych założeń i oczekiwanej funkcji — silnik przesunięto możliwie do tyłu, by uzyskać jak najlepszy balans i prowadzenie.

Ferrari 275 GTB/4

Po raz pierwszy w Ferrari skrzynia biegów została sprzężona z tylnym dyferencjałem (układ transaxle), co pozwoliło na odpowiednie dociążenie tylnej osi. Nowością było również niezależne zawieszenie tylnej osi.
Ferrari 275 GTB/4

Tak przyprawione auto zostało zaprezentowane w 1964 na Paris Auto Show. Dokładnie dwa lata później pojawiła się wersja 275 GTB/4, wyróżniająca się czterema wałkami rozrządu. W tej wersji silnik osiągał ponad 300 KM przy niebotycznych 8000 obr./min. Według ówczesnej prasy był to samochód, który zbliżał się do perfekcji. Ferrari 275 GTB/4 było jednym z najszybszych wozów epoki, skutecznie konkurując z takimi samochodami, jak Maserati Ghibli i Iso Grifo.
Ferrari 275 GTB/4

Ferrari przemawiało do wyobraźni wszystkich sławnych i bogatych. Roman Polański był wówczas u progu wielkiej kariery, podróżując między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi. W 1965 miała miejsce premiera Wstrętu z Catherine Deneuve, w kolejnym roku Matnia (to filmy brytyjskie), w 1968 — hollywoodzkie Dziecko Rosemery.
Ferrari 275 GTB/4

Ferrari w kolorze Rosso Chiaro z czarnym skórzanym wnętrzem zostało zamówione u brytyjskiego przedstawiciela Maranello Concessionaires w październiku 1965 roku. Zamówienie opiewało na kwotę 10500 dolarów. Wyszczególniony był również ciekawy "dodatek" w postaci Mini Cooper'a S za dodatkowe 650 funtów. Ferrari zostało odebrane dwa lata później w Kalifornii.
Ferrari 275 GTB/4

W późniejszym wywiadzie Roman Polański określił, że z tym Ferrari wiążą się jego wspomnienia najlepsze, jak i te najsmutniejsze. Wóz często użytkowała jego nowo poślubiona żona — Sharon Tate, w 1969 roku zamordowana wraz z przyjaciółmi i nienarodzonym dzieckiem przez bandę dowodzoną przez Charlesa Mansona. Po jej śmierci reżyser zdecydował się podarować samochód jej ojcu.
Ferrari 275 GTB/4

W latach 80-tych samochód został sprowadzony do Europy — zakupił go szwajcarski kolekcjoner, który teraz zdecydował się wystawić wóz do sprzedaży. Ferrari znajduje się w ofercie firmy Kidston SA, razem z pełną dokumentacją i rachunkami na 120 000 franków szwajcarskich za pełną odbudowę mechaniczną samochodu w roku 1998.
Ferrari 375 GTB/4

Jego aktualny przebieg to 65 tys. km, samochód jest w regularnym użyciu i zachwyca swoją prezencją. Tak jak w wielu podobnych przypadkach, ceny publicznie się nie podaje… a zainteresowani muszą kierować zapytania do sprzedającego.

Zobacz również: Start sezonu Youngtimer Warsaw

Ferrari 275 GTB/4

To nie wszystko

Więcej ciekawych ogłoszeń znajdziecie na codziennie aktualizowanym blogu www.gieldaklasykow.pl lub fanpage: www.facebook.com/GieldaKlasykow

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Blogi:

O wujku Staszku, czyli opowieść o Dużym Fiacie Kreatywna technologia Citroëna [Notka z drogi] Strzelanie i podpalanie - czyli coś, co tygryski lubią najbardziej Nie patrzcie na wyniki Hyundaia bo są nieistotne Gumball 3000 w Warszawie - fotorelacja Skrzydlata legenda Honda CBF? Nie, dziękuję. Król Senna Vintage Auto Art w galerii Kuratorium O wyprawach motocyklowych i technikach jazdy Teraz możecie sobie ulżyć - Robert Kubica jest niebezpieczny! [Niedzielne popołudnie] Limity prędkości, rozmowy przez telefon oraz picie piwa Dużo mocy - samobójstwo czy większe bezpieczeństwo? Klasyczny rekin Wizjoner Chris Bangle i BMW serii 7 E65 Giełda klasyków: Paryskie boginie BMW M1 - niemiecki klasyk na płótnie Bolesne zderzenie z rzeczywistością... Giełda klasyków: Wyścigowe legendy w Paryżu Walki marek motoryzacyjnych, cz.1 Jak dobrać odpowiednią muzykę do jazdy? Jesienne Lamborghini Gallardo na płótnie Giełda klasyków: ranking najpopularniejszych Toyota Celica

Popularne w tym tygodniu:

Peugeot 3008 1.6 BlueHDI 120 KM EAT6 Allure – test [wideo] Ranking: Kolejny rok wzrostu sprzedaży nowych samochodów Peugeot 5008 1.6 BlueHDI 120 KM Allure – test [wideo] Renault Megane Grandtour GT 1.6 dCi 160 EDC – test [wideo]